Koarktacja aorty, zwężenie cieśni aorty (łac. coarctatio aortae, ang. aortic coarctation, CoAo)

zdrowe serceKoarktacja aorty, zwężenie cieśni aorty (CoAo)
*przesuń suwakiem w prawo aby porównać budowę serca z wadą (białe tło) oraz zdrowego (szare tło)

Koarktacja aorty, zwężenie cieśni aorty (CoAo) – wrodzona wada serca u dzieci

kreskap

Zwężenie cieśni aorty (CoAo) to jedna z częstszych wrodzonych wad serca diagnozowanych u dzieci. Polega na zwężeniu aorty, zazwyczaj zlokalizowanym w okolicy cieśni aorty, tuż za odejściem tętnicy podobojczykowej lewej, w pobliżu przewodu tętniczego (Botalla) lub jego pozostałości (więzadła tętniczego). Wada ta prowadzi do utrudnienia przepływu krwi do dolnej części ciała dziecka, zwiększenia ciśnienia przed zwężeniem i może skutkować poważnymi powikłaniami, wymagającymi wczesnej interwencji w okresie dzieciństwa.

Czym jest zwężenie cieśni aorty u dzieci? U dzieci zwężenie cieśni aorty najczęściej występuje jako izolowane, zlokalizowane zwężenie w obrębie cieśni aorty, dystalnie od odejścia lewej tętnicy podobojczykowej. Może mieć postać krótkiego, ostrego zwężenia (tzw. „shelf lesion”) lub dłuższego, hipoplastycznego odcinka aorty. W okresie noworodkowym i niemowlęcym często obserwuje się hipoplazję łuku aorty. Wada ta u dzieci bardzo często współistnieje z innymi wrodzonymi wadami serca, takimi jak dwupłatkowa zastawka aortalna (spotykana u 50-85% pacjentów z CoAo), ubytek przegrody międzykomorowej (VSD), zwężenie zastawki aortalnej lub mitralnej, a także z genetycznym zespołem Turnera.

Przyczyny i skutki zwężenia u dzieci

Dokładna przyczyna zwężenia cieśni aorty u dzieci nie jest w pełni poznana, ale uważa się, że wynika z nieprawidłowości rozwojowych w okresie życia płodowego, być może związanych z migracją komórek przewodu tętniczego do ściany aorty lub zaburzeniami przepływu krwi przez cieśń płodu. Skutkiem zwężenia u dziecka jest znaczące utrudnienie przepływu krwi do dolnej części ciała. Powoduje to wzrost ciśnienia krwi w tętnicach przed zwężeniem (głowa, ramiona) i obniżenie ciśnienia poniżej zwężenia (tułów, nogi). Wysokie ciśnienie w górnej części ciała obciąża lewą komorę serca dziecka, prowadząc do jej przerostu i postępującej niewydolności. Mogą rozwijać się krążenia oboczne, by ominąć zwężenie. Nieleczone zwężenie cieśni aorty u dzieci wiąże się z wysokim ryzykiem wczesnego rozwoju nadciśnienia tętniczego (często utrzymującego się mimo leczenia), udaru mózgu, pęknięcia lub rozwarstwienia aorty, bakteryjnego zapalenia wsierdzia oraz przedwczesnej choroby wieńcowej w przyszłości.

Objawy u dzieci

Objawy zwężenia cieśni aorty u dzieci zależą od stopnia zwężenia i wieku, w którym wada zostaje rozpoznana. W przypadku krytycznego zwężenia u noworodka, gdy zamyka się przewód tętniczy (który w życiu płodowym i tuż po urodzeniu często zapewnia przepływ krwi do dolnej części ciała), może wystąpić nagłe, dramatyczne pogorszenie stanu dziecka, objawiające się letargiem, bladością, zimnymi kończynami dolnymi, trudnościami w karmieniu, przyspieszonym oddechem i objawami wstrząsu kardiogennego.

Łagodne lub umiarkowane zwężenia mogą być bezobjawowe przez wiele lat, a pierwszymi symptomami u starszych dzieci, młodzieży lub dorosłych może być nadciśnienie tętnicze wykryte podczas rutynowego badania, bóle głowy, krwawienia z nosa, bóle nóg podczas wysiłku lub osłabienie/brak tętna na tętnicach udowych w porównaniu z tętnicami na rękach.

Diagnostyka u dzieci

Rozpoznanie zwężenia cieśni aorty u dzieci często stawiane jest prenatalnie podczas rutynowego badania USG płodu. Po urodzeniu diagnoza opiera się na badaniu fizykalnym dziecka, w którym doświadczony lekarz może stwierdzić różnicę ciśnień tętniczych między kończynami górnymi a dolnymi (znacznie wyższe w ramionach), osłabione lub nieobecne tętno na tętnicach udowych oraz szmer serca słyszalny na plecach między łopatkami. Podstawowym badaniem potwierdzającym diagnozę u dzieci jest echokardiografia, która pozwala uwidocznić zwężenie, ocenić jego nasilenie oraz przepływ przez nie, a także wykryć współistniejące wady. U starszych pacjentów lub dla dokładniejszej oceny anatomii i krążenia obocznego często wykonuje się rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografię komputerową (CT) z kontrastem naczyniowym. Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej u dzieci może pokazać cechy przerostu lewej komory oraz, u starszych, charakterystyczne „wygryzienia żeber” (rib notching).

Leczenie u dzieci

Leczenie zwężenia cieśni aorty u dzieci ma na celu usunięcie przeszkody w przepływie krwi i przywrócenie prawidłowego ciśnienia. W większości przypadków, zwłaszcza przy znacznym zwężeniu, wymaga ono interwencji wykonywanej w dzieciństwie. Wybór metody zależy od wieku dziecka, anatomii zwężenia, jego długości i obecności innych wad. Interwencja może być wykonana chirurgicznie lub z wykorzystaniem technik kardiologii interwencyjnej (przezskórne cewnikowanie serca). U noworodków z krytycznym zwężeniem często stosuje się wlew prostaglandyny E1 w celu utrzymania drożności przewodu tętniczego i stabilizacji stanu dziecka przed planowym zabiegiem.

Techniki Operacyjne i Interwencyjne u Dzieci

Chirurgiczne leczenie zwężenia cieśni aorty u dzieci jest najczęściej stosowaną metodą u niemowląt i małych dzieci. Może polegać na wycięciu zwężonego odcinka i bezpośrednim zespoleniu końców aorty (resekcja z zespoleniem koniec do końca) – technika ta pozwala na usunięcie zwężenia i przywrócenie ciągłości aorty. Inne techniki chirurgiczne to poszerzenie zwężenia z użyciem łaty naczyniowej (aortoplastyka z użyciem łaty) lub wykorzystanie własnej tętnicy podobojczykowej (aortoplastyka z użyciem płata z tętnicy podobojczykowej). W kardiologii interwencyjnej stosuje się przezskórne poszerzenie zwężenia za pomocą balonu (angioplastyka balonowa) lub implantację stentu (częściej u starszych dzieci i młodzieży). Angioplastyka balonowa jest mniej inwazyjna, ale wiąże się z większym ryzykiem nawrotu zwężenia, zwłaszcza u małych dzieci. Implantacja stentu u starszych dzieci i młodzieży utrzymuje poszerzony obszar aorty i zmniejsza ryzyko nawrotu zwężenia w tym samym miejscu.

Powikłania u dzieci po leczeniu

Powikłania związane ze zwężeniem cieśni aorty u dzieci i jego leczeniem mogą obejmować nawrót zwężenia (rekoarktacja), który jest częstszy u młodszych pacjentów leczonych chirurgicznie lub angioplastyką balonową bez stentu. Inne powikłania to powstawanie tętniaków rzekomych lub tętniaków w miejscu naprawy, uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego (rzadko, w przypadku operacji chirurgicznej), krwawienia, zespół pozakoarktacyjny (silne bóle brzucha związane z przywróceniem prawidłowego przepływu krwi do jelit), a także utrzymywanie się nadciśnienia tętniczego pomimo skutecznej interwencji – jest to najczęstsze długoterminowe powikłanie u pacjentów leczonych w dzieciństwie. Pacjenci po leczeniu wymagają regularnej kontroli przez całe życie ze względu na ryzyko tych powikłań oraz zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości, takich jak przedwczesna choroba wieńcowa czy udar.

Dodatkowe informacje

kreskap

Więcej informacji na temat Koarktacji aorty, zwężenie cieśni aorty (CoAo) można znaleźć na stronie internetowej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koarktacja_aorty

Podsumowanie

kreskap

Zwężenie cieśni aorty to istotna wrodzona wada serca u dzieci, która nieleczona może prowadzić do poważnych, zagrażających życiu powikłań, w tym nagłego pogorszenia stanu u noworodków. Wczesna diagnoza i odpowiednia interwencja (chirurgiczna lub interwencyjna) są kluczowe dla poprawy rokowania dziecka i zapobiegania długoterminowym skutkom. Nawet po skutecznym leczeniu, pacjenci z przebytym zwężeniem cieśni aorty wymagają regularnej, specjalistycznej opieki kardiologicznej – początkowo w poradni kardiologii dziecięcej, a następnie w ośrodkach zajmujących się dorosłymi z wrodzonymi wadami serca – przez całe życie w celu monitorowania ciśnienia krwi, funkcji serca i wykrywania potencjalnych powikłań. W przypadku podejrzenia tej wady u dziecka, kluczowa jest szybka konsultacja z kardiologiem dziecięcym.

zdjęcie przedstawia Patrycję Rudnicką - Prezeskę Fundacji Espero - Nadzieja dla Dzieci

Drodzy Rodzice i opiekunowie!

Jako mama 7-letniego Krystiana z WWS rozumiem, jak trudne i pełne wyzwań może być życie z dzieckiem z wadą serca. W fundacji Espero – Nadzieja dla dzieci znajdziecie wsparcie, zrozumienie i pomoc, których potrzebujecie. Nie wahajcie się skontaktować z nami. Jesteśmy tu, aby Wam pomóc.

Razem zawalczymy o serce Waszego dziecka!

podpis prezeski fundacji Espero - Nadzieja dla Dzieci - Patrycji Rudnickiej